Beraat edemeyen tek akademisyen Mersin’den

Beraat edemeyen tek akademisyen Mersin’den haberivme.com

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzalayan akademisyenlerden olan Mersin Eğitim-Sen üyesi Yasemin Karaca, beraat edemeyen tek akademisyen oldu. Bu duruma tepki gösteren Eğitim-Sen üyeleri, adalet çağrısı yaparak “Umuyoruz ki bu dava da emsalleri gibi kısa sürede tamamlanır ve adalet yerini bulur” dediler.

Mersin Eğitim-Sen üyeleri yine adalet arayışında. “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzalayanlar arasında olan üyeleri Yasemin Karaca’nın 4 yıldır beraat edemeyen tek kişi olduğuna dikkat çeken Eğitim-Sen Başkanı Mahmut Sümbül adalet arayışında geri adım atmayacaklarının altını çizerek, “Umuyoruz ki bu dava da emsalleri gibi kısa sürede tamamlanır ve adalet yerini bulur” diye konuştu.

“HERKES BU DAVALARDAN BERAAT ETMİŞTİ”

Eğitim-Sen binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Başkan Sümbül, “Bildiğiniz gibi aynı bildiriyi imzalayan yüzlerce akademisyene dava açılmış ancak Anayasa Mahkemesi kararı sonucunda 2018 ve 2019 yılları içinde herkes bu davalardan beraat etmişti. Üyemiz Yasemin Karaca bildiriyi imzaladığı tarihte Mersin Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalışıyordu. İmza metninin kamuoyuna duyurulmasından çok kısa bir süre sonra sözleşmesi yenilenmedi ve üniversiteden atıldı. Bir süre sonra, henüz KHK’lanmamışken yurt dışına çıktı. 2017 Ocak ayında yurt dışına çıktığında imzacı olarak hakkında dava açılmamıştı. 2017 Nisan ayında 689 No’lu KHK ile kamu görevinden ikinci kez uzaklaştırıldığında yurt dışındaydı ve pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye dönemedi” dedi.

“SONUÇ DEĞİŞMİYOR!”

Bildiriden dolayı hakkında 2018 Kasım ayında İstanbul 24. Ağır ceza mahkemesinde ceza davası açıldığını belirten Sümbül, “Ancak bu mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı Mersin 9. Ağır ceza mahkemesine gönderdi. Dava Mersin 9. Ağır cezada, 2019 Şubat ayında başladı. Buraya kadar her şey ‘normal’ görünüyordu. Sonuçta aynı metni imzalamış yüzlerce arkadaşıyla beraber yargılanıyordu. Fakat AYM kararından sonra dava farklılaştı. Arkadaşlarının tamamı yargılandıkları mahkemelerin AYM kararına uyması sonucunda beraat ederlerken Mersin 9. Ağır ceza mahkemesi Yasemin Karaca için bir türlü beraat kararı vermedi. Dava hala sürüyor ve 23 Mart 2023’te yine bir duruşma var. Mahkeme, davayı sonuçlandırmama gerekçesini üyemizin ifade vermemiş olması diye belirtiyor. Gerçekten de Türkiye’ye gelemediği için ifade veremedi. Fakat üyemiz gibi daha onlarca arkadaşımız başka mahkemelerde ifade vermemiş olmalarına rağmen beraat ettiler” diyerek avukatlarının bunu duruşmalarda defalarca dile getirmesine, emsal kararlar sunmasına rağmen sonucun değişmediğine dikkat çekti.

“BERAAT EDEMEYEN BİR TEK KİŞİ ÜYEMİZ YASEMİN KARACADIR”

Sümbül sözlerini şöyle sürdürdü, “Sonuçta aynı bildiri nedeniyle yargılanan yüzlerce akademisyen içinde davası sonuçlanmayan ve beraat edemeyen bir tek kişi üyemiz Yasemin Karacadır. İdare mahkemeleri yoluyla işe iadelerin yaşandığı şu son süreçte üyemizin halen yargılanıyor olması takdir edersiniz ki kabul edilebilir bir durum değil. İşin daha da tuhaf tarafı bu uzun süreçte 9. Ağır Ceza Mahkemesinin heyeti de değişti ama yeni gelen heyet de eskisinin tutumunu sürdürdü. Yasemin Karaca gibi “Barış İmzacısı” akademisyenlerin yargılandığı diğer bütün mahkemeler AYM kararına uyar ve ifade vermiş olma şartı da aramazken Mersin 9.Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu tavrı nasıl yorumlanabilir izah etmekte zorlanıyoruz”

Bu basın toplantısının amacının süren bir yargılamayı etkilemek olmadığına da değinen Sümbül, “Sadece uzun süren yargılama süreçleri ayrıca mağduriyetler doğurmaktadır. Geç gelen adalet adaletsizlikleri derinleştirmektedir. Umuyoruz ki bu dava da emsalleri gibi kısa sürede tamamlanır ve adalet yerini bulur” şeklinde konuştu.